Ново

Изкуството да живееш бавно: Митове

25.03.2021

В първата статия от поредицата ни за „бавното живеене“ разказахме за възникването на тази концепция, както и за философията ѝ. Накратко, slow living се придържа към умерения и осъзнат начин на живот, който ни позволява да се наслаждаваме на всички моменти. Въпреки това покрай „бавното живеене“ се появяват доста митове, заблуждаващи хората за неговата същност. Днес ще „разбием“ някои от тях и ще покажем ползите на този лайфстайл.



1. Мит 1: Да живеете бавно означава да правите всичко бавно



Тази асоциация вероятно възниква от наименованието на slow living. Тя не е непременно вярна, тъй като някои неща се вършат по-добре с бързина. Въпреки това идеята на „бавното живеене“ се корени в това, да живееш по-спокойно, избягвайки прекалената заетост и постоянното бързане. Просто трябва да знаете кога се налага да свършите нещо бързо и кога може да си позволите да го направите бавно. Прилагайки този метод, ще постигнете по-голям баланс в ежедневието си.



2. Мит 2: Да живеете бавно означава да се откажете от всичко материално



Обратно на минимализма, slow living не изисква да се откажете от материалните си вещи. Концепцията се свежда далеч отвъд броя на вещите, които притежавате. Тя цели да ви помогне да живеете с по-голяма наслада. За някои хора радостта и красотата в ежедневието може да идват от сантиментални предмети, дрехи от хубава материя и други материални блага. „Бавното живеене“ не изключва минимализма, но и не го прави задължителен елемент.



3. Мит 3: Да живеете бавно означава да не приемате съвременното



Slow living не изключва технологиите и другите удобства, които 21-ви век предлага. Той просто ни прави по-осъзнати спрямо тях. Възприемайки „бавното живеене“, ще се научите какво да консумирате, така че да държите нежелания стрес възможно по-далеч. В действителност, има много приложения, с които да структурираме деня си, да релаксираме и т.н. Всички те са част от slow living, тъй като ни помагат да сме по-организирани, спокойни и да се насладим на моментите на щастие. 



Да живеете бавно не означава да не приемате съвременното. Да живеете бавно означава да можете да „изключите“, когато съвременното ви натовари прекалено много.



4. Да живеете бавно означава да нямате ангажименти



Започвайки да живеете бавно, не трябва автоматично да изтриете всички ангажименти, които имате, и да изоставите кариерата си. Трябва обаче да се научите да внимавате какви проекти поемате и да се научите да казвате „не“. По този начин ще ви остава време за самите вас, за семейството и приятелите ви. Това е същността на „бавното живеене“ – работата ни да бъде съзнателна, за да ни носи повече удоволствие и по-малко стрес.



Разбира се, има още митове около концепцията за slow living, но гореописаните четири са сред основните. Вие имахте ли предразсъдъци спрямо „бавното живеене“?



В следващата статия по темата ще ви дадем съвети как да започнете да практикувате slow living.




Подобни статии: