Къщите на 5 бележити български личности

Да се върнем назад във времето!
Разхождали ли сте се из софийските улици, заглеждайки се в красивите къщи с прекрасни дворове? А замисляли ли сте се, че тук са живяли едни от най-известните български личности? Ето и някои от къщите, в които са творили едни от най-емблематичните хора на българската история.
Къщата на Елин Пелин
Лозенец е кварталът, в който са живяли много хора на изкуството. И до ден днешен кварталът носи характера на нещо загадъчно и творческо. Едни от първите обитатели на творческия квартал са писателят Елин Пелин и актьорът Кръстьо Сарафов.
Димитър Иванов Стоянов е български писател, известен с псевдонима Елин Пелин, роден в с. Байлово. След като завършва началното си образование в с. Байлово, той заминава за София където се и установява в къща в кв. Лозенец. В къщата, в близост до Семинарията, са се събирали видни интелектуалци - от писатели до професори.
Къщата на Ран Босилек
Минавали ли сте през красивия квартал Яворов? А забелязвали ли сте една красива оранжева къщичка с пъстри цветенца и малък сладък дакел? Следващият път като минете от там, вече ще знаете, че това е къщата на известния писател на “Патиланско царство” - Ран Босилек. Генчо Негенцов, истинското име на Ран Босилек, е роден и израснал в Габрово, където завършва Априловската гимназия. След това идва да учи Славянска филология и Право в Софийския университет. По време на следването си в София той живее под наем. По-късно купува парцела на ул. „Цар Иван Асен II “10, където построява къщата, в която живее със семейството си.
Къщата музей „Петко и Пенчо Славейкови“
Без съмнение всеки един от нас е минавал безброй пъти през къщата музей на Петко и Пенчо Славейкови. При установяването си в София със семейството си, Петко Славейков купува красивата къща на площад "Кафене баши" (сега пл. “Славейков”). Тя е характерна със своята атмосфера и обстановка на стара турска къща, стъклена тераса и голям двор. В нея можете да откриете част от литературния архив на народния будител Петко Рачов Славейков и духът на кабинета на големия поет Пенчо Славейков. Един от най-ценните експонати в къщата са таблото с ликовете на всички народни представители, участвали във Великото народно събрание през 1879 г. и скромната дървена маса, на която е подписана Търновската конституция.
Къщата музей „П. К. Яворов“
И в близост до къщата музей „Петко и Пенчо Славейкови“ се намира домът на още една талантлива българска личност - известният български поет Пейо Яворов и съпругата му Лора Каравелова. В автентичната атмосфера от началото на ХХ на къщата можете да откриете личната му библиотека и част от произведенията му. Магическата къща се намира в центъра на София на ул. „ Г. С. Раковски “136. В къщата музей е пресъздадена и последната стая на поета от квартирата му на ул. “Солунска”, където слага край на живота си през октомври 1914 г.
Къщата музей „Никола Вапцаров “
Последната къща в нашия списък е къщата музей на Никола Вапцаров. Музеят е създаден през 1952 г. Намираща се на ул. „Ангел Кънчев “37, къщата е последното обитавано място от поетa, съпругата му и семейството на брат му. Там той прекарва 2 години от живота си, преди да бъде арестуван и осъден за конспиративната му антифашистка дейност. В къщата поета създава едни от най-емблематичните си поезии, както и редакции на в. „Литературен критик”. Днес там можете да откриете голяма част от архива на Вапцаров - от негови ръкописи до личната му библиотека.
Тези емблематични сгради са важни за нашата родна история. Техните стени и до ден днешен съхраняват тайни, които и до днес няма да излязат на бял свят. Около тях се носи една специална енергия, история и тайнственост. Разходете се до тях и попийте част от българската история.
Специална отстъпка за капариране на имота в деня на събитието.
Прочети цялата статияСъбитие, което се случва рядко, но предизвиква силни вълнения. В настоящата статия Ви даваме насоки как да превърнете пренасянето си в абсолютен успех!
Прочети цялата статияТри стартъп компании за наем и покупка на кемпери променят основната схема, за да бъдат по-търсени и удобни за дистанционна работа.
Прочети цялата статияНачалото на отворените офис пространства бива поставено през 2005 г., когато Google прави реконструкция на главния си офис в Калифорния. По това време новият архитектурен дизайн на компанията олицетворява просперитета ѝ. Редица други корпорации от Силициевата долина последват примера на Google и също въвеждат отворените офис пространства. Моделът изглеждал революционен, но се оказва, че бил известен още в Древен Рим.
Прочети цялата статияРубриката „През погледа на брокера“ има за цел да ви запознае с най-актуалната информация от света на недвижимите имоти, инвестициите и новите технологии.
Прочети цялата статияВ последни години контейнерите дават все по-голяма заявка да бъдат постоянна част от съвременната архитектура. Прочетете нашата блог статия, за да разберете как се заражда концепцията, както и какви са предимствата и негативите ѝ!
Прочети цялата статияРубриката „През погледа на брокера“ Ви предоставя информация за новостите около пазара на недвижимите имоти. В настоящия брой сме събрали любопитни данни от изминалата 2020-та година, както и тенденции за предстоящата 2021-ва.
Прочети цялата статияВ първите седмици всеки си прави равносметка за изминалата и планове за новата година. Статиите, които сме подбрали за брой 3 на „През погледа на брокера“, ще са Ви от помощ и в двата случая.
Прочети цялата статия